Żywienie medyczne

Ta sekcja zawiera publikacje na temat żywienia medycznego, ze szczególnym uwzględnieniem żywienia dojelitowego i wsparcia żywieniowego z wykorzystaniem ONS. Żywienie medyczne jest niezbędnym elementem procesu leczenia i powinno obejmować proces przygotowania do leczenia, okres leczenia i rekonwalescencji. Opublikowane materiały dotyczą leczenia żywieniowego m. in. w intensywnej terapii, chirurgii, onkologii oraz innych obszarach terapeutycznych, w których leczenie żywieniowe jest istotne i może przynieść korzyści pacjentom. Zapraszamy do zapoznania się.

Profesjonalne żywienie kliniczne
1 topic
Następstwa ekonomiczne niedożywienia w systemie ochrony zdrowia

We współczesnej medycynie obszar żywienia klinicznego stanowi punkt, w którym łączą się wysoka jakość terapii oraz efektywne zarządzanie kosztami leczenia.

Profesjonalne żywienie kliniczne. Wykład 5
1 topic
Profesjonalne żywienie kliniczne. Wykład 5: Następstwa ekonomiczne niedożywienia w systemie ochrony zdrowia

W odcinku 5 prof. dr hab. n. med. Jacek Sobocki przedstawia kompleksową analizę problemu niedożywienia i jego wpływu na system ochrony zdrowia.

14 min. oglądania
Profesjonalne żywienie kliniczne
1 topic
Jak sprawnie i bezproblemowo przejść z żywienia pozajelitowego na dojelitowe

Poznaj korzyści płynące z żywienia dojelitowego w porównaniu z żywieniem pozajelitowym oraz istotne wskazówki dotyczące optymalnego momentu przejścia na żywienie dojelitowe.

Profesjonalne żywienie kliniczne. Wykład 4
1 topic
Profesjonalne żywienie kliniczne. Wykład 4: Jak sprawnie i bezproblemowo przejść z żywienia pozajelitowego na dojelitowe

W odcinku 4 prowadzonym przez profesora dr hab. n. med. Jacka Sobockiego dowiemy się dlaczego warto przyspieszyć proces zamiany żywienia pozajelitowego na żywienie dojelitowe i przede wszystkim, w jaki sposób ten proces powinien zostać przeprowadzony?

18 min. oglądania
Wywiad w formie podcastu
1 topic
Rola diety peptydowej w leczeniu i zapobieganiu nietolerancji żywienia enteralnego

Wywiad w formie podcastu z dr hab. n. med. Dorotą Mańkowską-Wierzbicką.

44 min. oglądania
default-publications
1 topic
Żywienie dojelitowe u dzieci z zastosowaniem normalnego jedzenia - wyniki badań klinicznych

Zauważa się coraz większe zainteresowanie stosowaniem mieszanki zmiksowanych pokarmów jako formy żywienia dojelitowego. Jak ten trend ewoluuje, jaki ma wpływ na pacjentów pediatrycznych i czy powinien być wspierany przez pracowników służby zdrowia?

10 min. czytania
O czym nie wolno zapomnieć planując leczenie żywieniowe
1 topic
O czym nie wolno zapomnieć planując leczenie żywieniowe

Dobór odpowiedniej diety żywienia dojelitowego jest bardzo ważny i powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz jego stanu zdrowia.

Następstwa nietolerancji żywienia dojelitowego
1 topic
Następstwa nietolerancji żywienia dojelitowego

Nietolerancja żywienia dojelitowego może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, ale istnieją również proaktywne działania, które można podjąć, aby zarządzać tą dolegliwością.

Profesjonalne żywienie kliniczne
1 topic
Profesjonalne żywienie kliniczne. Wykład 3: O czym nie wolno zapomnieć planując leczenie żywieniowe

W odcinku 3 prowadzonym przez profesora dr hab. n. med. Jacka Sobockiego dowiemy się jak wybrać rodzaj dostępu, odpowiednią dietę, sposób jej podania i wiele innych aspektów.

14 min. oglądania