Mała masa urodzeniowa

Mała masa urodzeniowa dzieci jest ważnym problemem zdrowia publicznego, zwłaszcza w krajach rozwijających się.Ta sekcja przedstawia szczególny wpływ różnych podejść do interwencji żywieniowych podejmowanych u dzieci urodzonych przedwcześnie i noworodków o małej masie urodzeniowej. Dostarcza także obszernej wiedzy o wymaganiach żywieniowych i odpowiednich interwencjach zalecanych w celu zapewnienia możliwie najlepszych efektów rozwojowych.

The Nest 51
2 topics
The Nest 51: Zalecenia żywieniowe w profilaktyce i wsparciu porodu przedwczesnego

W numerze 51 "The Nest" przedstawiono aktualne wyniki badań naukowych, dotyczące konkretnych składników odżywczych i ich potencjalną rolę w zapobieganiu przedwczesnego porodu. 

1 min. czytania
Cięcie cesarskie a noworodki urodzone przedwcześnie
3 topics
Cięcie cesarskie a noworodki urodzone przedwcześnie

Zakończenie ciąży u wcześniaków poprzez cesarskie cięcie często budzi kontrowersje, a stanowisko położników dotyczące sposobu rozwiązania porodu przedwczesnego jest niejednoznaczne. Jakie mogą być konsekwencje takiego rozwiązania?

12 min. czytania
default-publications
3 topics
Zapotrzebowanie na witaminę D u wcześniaków

Rola środowiska żywieniowego na wczesnym etapie rozwoju niemowlęcia w modulowaniu późniejszych wyników zdrowotnych jest obecnie w centrum uwagi badań. Ponieważ baza dowodowa kieruje zarówno rozwojem polityki publicznej, jak i wytycznymi dotyczącymi praktyki klinicznej, nadszedł czas, aby wziąć pod uwagę aktualny stan wiedzy na temat zapotrzebowania na witaminę D w okresie niemowlęcym, a zwłaszcza u wcześniaków.

6 min. czytania
Cięcie cesarskie a żółtaczka okresu noworodkowego
5 tematów
Cięcie cesarskie a żółtaczka okresu noworodkowego

Cięcie cesarskie narusza fizjologię porodu, a w związku z tym i naturalny proces adaptacji noworodka. Może on być szczególnie zaburzony w przypadku cięcia elektywnego czyli wtedy, gdy nie ma czynności skurczowej i nie ma fizjologicznego przygotowania do porodu zarówno matki, jak i dziecka. Jaki wpływ ma poród przez cesarskie ciecie na noworodka? Czy może wpłynąć na przebieg żółtaczki w okresie noworodkowym?

5 min. czytania
Mikrobiota jelitowa – noworodek urodzony naturalnie i drogą cięcia cesarskiego
5 tematów
Mikrobiota jelitowa – noworodek urodzony naturalnie i drogą cięcia cesarskiego

Mikrobiota jelitowa to zespół mikroorganizmów (głównie bakterii) zasiedlających błony śluzowe jelit, natomiast mikrobiom to zespół genów ikrobioty jelitowej (obecnie oba terminy można stosować zamiennie). Mikrobiota jelitowa stanowi integralną część organizmu i obecnie uważana jest za „superorgan” niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organów i układów. Jak rozwija się mikrobiom u noworodka urodzonego naturalnie, a jak u noworodka urodzonego drogą cięcia cesarskiego?

14 min. czytania
NOWORODEK PO CIĘCIU CESARSKIM
4 topics
Immunologiczne właściwości mleka kobiecego i stymulacja laktacji po cięciu cesarskim

Ciąża i laktacja to nadzwyczajny okres w życiu kobiety. Podczas ciąży prawidłowo funkcjonujące łożysko zapewnia optymalne odżywianie i wzrastanie płodu, a podczas laktacji matka dziecku daje to, co ma najlepszego, jej własny pokarm. Gdy ma go w nadmiarze, oddając go do banku mleka kobiecego, obdarowuje tym „ złotym płynem” inne dzieci, głównie przedwcześnie urodzone.

11 min. czytania
123
6 tematów
Korzystny wpływ oligosacharydów mleka ludzkiego na rozwój wcześniaków

W jaki sposób wcześniaki mogą skorzystać z oligosacharydów mleka ludzkiego(HMO)? Nawet do 50% wcześniaków cierpi z powodu nietolerancji karmienia, co z kolei wiąże się między innymi z nieoptymalnym przyjmowaniem składników odżywczych (w tym także HMO). Poznaj wyniki nowego randomizowanego, kontrolowanego badania klinicznego dotyczącego suplementacji wcześniaków HMO

NOWORODEK PO CIĘCIU CESARSKIM
4 topics
Noworodek po cięciu cesarskim

Cięcie cesarskie to najczęstsza procedura zabiegowa wykonywana u kobiet na całym świecie. WHO zaleca jej stosowanie u 5 do 15% ciężarnych. Dane zarówno amerykańskie jak i europejskie wskazują jednak na ciągły wzrost odsetka ciąż zakończonych cięciem cesarskim.

13 min. czytania
default-publications
6 tematów
Wpływ mleka wzbogaconego o Lactobacillus na niemowlęta urodzone cięciem cesarskim

Wpływ preparatu zawierającego Lactobacillus reuteri DSM 17938 na mikrobiotę kałową niemowląt urodzonych przez cięcie cesarskie. Badanie Jak różni się mikrobiota jelitowa dzieci urodzonych drogą naturalną i tych urodzonych przez cesarskie cięcie? Jak możemy na nią wpływać?

2 min. czytania