
Mała masa urodzeniowa
Mała masa urodzeniowa dzieci jest ważnym problemem zdrowia publicznego, zwłaszcza w krajach rozwijających się.Ta sekcja przedstawia szczególny wpływ różnych podejść do interwencji żywieniowych podejmowanych u dzieci urodzonych przedwcześnie i noworodków o małej masie urodzeniowej. Dostarcza także obszernej wiedzy o wymaganiach żywieniowych i odpowiednich interwencjach zalecanych w celu zapewnienia możliwie najlepszych efektów rozwojowych.


Cięcie cesarskie a noworodki urodzone przedwcześnie
Zakończenie ciąży u wcześniaków poprzez cesarskie cięcie często budzi kontrowersje, a stanowisko położników dotyczące sposobu rozwiązania porodu przedwczesnego jest niejednoznaczne. Jakie mogą być konsekwencje takiego rozwiązania?

Zapotrzebowanie na witaminę D u wcześniaków
Rola środowiska żywieniowego na wczesnym etapie rozwoju niemowlęcia w modulowaniu późniejszych wyników zdrowotnych jest obecnie w centrum uwagi badań. Ponieważ baza dowodowa kieruje zarówno rozwojem polityki publicznej, jak i wytycznymi dotyczącymi praktyki klinicznej, nadszedł czas, aby wziąć pod uwagę aktualny stan wiedzy na temat zapotrzebowania na witaminę D w okresie niemowlęcym, a zwłaszcza u wcześniaków.

Cięcie cesarskie a żółtaczka okresu noworodkowego
Cięcie cesarskie narusza fizjologię porodu, a w związku z tym i naturalny proces adaptacji noworodka. Może on być szczególnie zaburzony w przypadku cięcia elektywnego czyli wtedy, gdy nie ma czynności skurczowej i nie ma fizjologicznego przygotowania do porodu zarówno matki, jak i dziecka. Jaki wpływ ma poród przez cesarskie ciecie na noworodka? Czy może wpłynąć na przebieg żółtaczki w okresie noworodkowym?

Mikrobiota jelitowa – noworodek urodzony naturalnie i drogą cięcia cesarskiego
Mikrobiota jelitowa to zespół mikroorganizmów (głównie bakterii) zasiedlających błony śluzowe jelit, natomiast mikrobiom to zespół genów ikrobioty jelitowej (obecnie oba terminy można stosować zamiennie). Mikrobiota jelitowa stanowi integralną część organizmu i obecnie uważana jest za „superorgan” niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organów i układów. Jak rozwija się mikrobiom u noworodka urodzonego naturalnie, a jak u noworodka urodzonego drogą cięcia cesarskiego?

Immunologiczne właściwości mleka kobiecego i stymulacja laktacji po cięciu cesarskim
Ciąża i laktacja to nadzwyczajny okres w życiu kobiety. Podczas ciąży prawidłowo funkcjonujące łożysko zapewnia optymalne odżywianie i wzrastanie płodu, a podczas laktacji matka dziecku daje to, co ma najlepszego, jej własny pokarm. Gdy ma go w nadmiarze, oddając go do banku mleka kobiecego, obdarowuje tym „ złotym płynem” inne dzieci, głównie przedwcześnie urodzone.

Korzystny wpływ oligosacharydów mleka ludzkiego na rozwój wcześniaków
W jaki sposób wcześniaki mogą skorzystać z oligosacharydów mleka ludzkiego(HMO)? Nawet do 50% wcześniaków cierpi z powodu nietolerancji karmienia, co z kolei wiąże się między innymi z nieoptymalnym przyjmowaniem składników odżywczych (w tym także HMO). Poznaj wyniki nowego randomizowanego, kontrolowanego badania klinicznego dotyczącego suplementacji wcześniaków HMO

Noworodek po cięciu cesarskim
Cięcie cesarskie to najczęstsza procedura zabiegowa wykonywana u kobiet na całym świecie. WHO zaleca jej stosowanie u 5 do 15% ciężarnych. Dane zarówno amerykańskie jak i europejskie wskazują jednak na ciągły wzrost odsetka ciąż zakończonych cięciem cesarskim.

Wpływ mleka wzbogaconego o Lactobacillus na niemowlęta urodzone cięciem cesarskim
Wpływ preparatu zawierającego Lactobacillus reuteri DSM 17938 na mikrobiotę kałową niemowląt urodzonych przez cięcie cesarskie. Badanie Jak różni się mikrobiota jelitowa dzieci urodzonych drogą naturalną i tych urodzonych przez cesarskie cięcie? Jak możemy na nią wpływać?