Analiza trendów: Keto, IF oraz Dieta Śródziemnomorska

6 min. czytania /
Odżywianie po 1 roku Prawidłowa dieta a zdrowie Wzrost i rozwój
W niniejszym artykule przyjrzymy się trzem powszechnie stosowanym dietom redukcyjnym.

Utrata oraz utrzymanie odpowiedniej masy ciała to dwa odrębne cele, a osiągnięcie każdego z nich może być trudne. W niniejszym artykule przyjrzymy się trzem powszechnie stosowanym dietom odchudzającym, abyś mógł wybrać tę, która najlepiej pasuje do Twoich preferencji i stylu życia.
 

Analiza trendów Keto, IF oraz Dieta Śródziemnomorska


Czy zdajesz sobie sprawę, że otyłość dotyka ponad 1 miliard ludzi na całym świecie? Tak wynika z niedawno opublikowanego raportu WHO z okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością. To globalny problem zdrowotny, niosący ze sobą ryzyko rozwoju epidemii wielu chorób cywilizacyjnych. 

W wyniku tego problemu przez lata pojawiły niezliczone modyfikacje diet, które mają na celu osiągnięcie i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Czy któraś z nich rzeczywiście działa? W artykule przyjrzymy się trzem popularnym dietom odchudzającym.
 

Dieta ketogoniczna


Dieta ketogeniczna (ang. ketogenic diet, KD) jest dietą wysokotłuszczową, niskowęglowodanową oraz normobiałkową (dostarcza białka w ilości wynikającej z zapotrzebowania). W diecie ketogenicznej tłuszcze zastępują węglowodany jako główne źródło energii. KD kontroluje apetyt, co sprzyja niższemu spożyciu kalorii. Ogranicza spożycie węglowodanów, w tym rafinowanych i prostych, które zazwyczaj dostarczają niepotrzebnych kalorii i przyczyniają się do przewlekłego stanu zapalnego o niskim stopniu nasilenia.

Liczne badania udowodniły skuteczność KD w krótkotrwałej utracie masy ciała. Kilka z nich wykazało średni spadek masy ciała o około 3,8 kg u osób z nadwagą i otyłością2.

Niestety, KD nie jest odpowiednia dla każdego. Nie zaleca się stosowania jej u osób z chorobami:

 • trzustki,  
 • wątroby,  
 • tarczycy,  
 • zaburzeniami odżywiania,  
 • chorobami pęcherzyka oraz osobom po usunięciu pęcherzyka żółciowego3

Dieta ketogeniczna może mieć wpływ na skład mikrobiomu jelitowego. W niedawnym badaniu przeprowadzonym przez Kirkpatrick C. i wsp., zaobserwowano niekorzystne zmiany w składzie mikrobioty jelitowej, spowodowane unikaniem pokarmów bogatych w węglowodany (źródła błonnika pokarmowego).
 

Przerywany post


Przerywany post, określany również dietą IF (ang. Intermittent Fasting), to model żywienia polegający na czasowym ograniczeniu spożywania pokarmów. Polega on na cyklicznych, wydłużonych okresach rezygnacji z jedzenia lub spożywaniu pokarmu w bardzo małej ilości na przemian z okresami (oknami) normalnego przyjmowania pokarmu bez restrykcji dietetycznych5. Ta dieta to ograniczenie ilości spożywanych kalorii, z redukcją spożycia o 60% - 100% w dniach postu.

Najpopularniejsze rodzaje IF to:  

 • post naprzemienny (ang. Alternate-day-fasting, ADF),  
 • post modyfikowany naprzemiennie (ang. Alternate day modified fasting, ADMF),  
 • dieta 5:2 (2DW) ,  
 • dieta OMAD - jeden posiłek dziennie (ang. One Meal A Day),  
 • codzienny post przez 12 godzin lub dłużej (ang. Daily fasting). 

IF potencjalnie wywiera wpływ na: 

 • rytm dobowy, 
 • mikrobiom jelitowy, 
 • mechanizmy przeciwzapalne. 

Wcześniejsze badania przeprowadzone przez Ryndera (2019)6 oraz Weltona (2020)7 nie wykazały istotnych różnic w utracie masy ciała i tkanki tłuszczowej pomiędzy IF a ciągłym ograniczeniem energii (ang. Continuous energy restriction, CER). W najnowszym badaniu Patikorn (2021) zaobserwowano utratę masy ciała >5% oraz poprawę zdrowia metabolicznego u dorosłych z otyłością i nadwagą, którzy stosowali AMDF i post 5:28. Inne badanie przeprowadzone przez Patikorna i wsp. wykazało, że ADF był skuteczniejszy w redukcji masy ciała, obwodu talii oraz tkanki tłuszczowej, nie wpływając znacząco na masę beztłuszczową w porównaniu z CER9.
 

Dieta śródziemnomorska


Dieta śródziemnomorska (MeDi) to odmiana diety oparta na wysokiej jakości żywności, wzorowana na dietach stosowanych w Grecji, Włoszech i innych krajach regionu Morza Śródziemnego. Jej głównym celem jest profilaktyka przewlekłych stanów zapalnych, co korzystnie wpływa na mechanizmy odkładania się tłuszczu. 

W diecie tej zwiększa się spożycie pokarmów roślinnych, takich jak warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Źródłem białek są głownie ryby i produkty roślinne. Tłuszcz nie jest ograniczony, ale jego jakość ma znaczenie, przy czym oliwa z oliwek pełni rolę głównego źródła tłuszczu. Zaleca się również spożywanie ryb bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3, jednocześnie unikanie słodyczy i żywności wysoko przetworzonej. 

W wyniku badania przeprowadzonego przez Long Ge i wsp., porównującego różne popularne diety, w tym diety niskowęglowodanowe i wysokobiałkowe, dieta śródziemnomorska wykazała niższy średni spadek masy ciała wynoszący 2,8 kg po 6 miesiącach. Jednakże, warto zaznaczyć, że jest to jedyna dieta, w której redukcja masy ciała i korzyści zdrowotne utrzymały się po kolejnych 12 miesiącach10

Jak wszystkie diety, te również mają swoje różne skutki uboczne, na które warto zwrócić uwagę (Tabela 1)2, 11.

Tabela 1: Porównanie skutków ubocznych i czynników zdrowotnych

Porównanie skutków ubocznych i czynników zdrowotnych


Bez względu na rodzaj diety, nie ma pewności, że któraś z nich doskonale zadziała w kierunku utraty masy ciała w przypadku każdej kolejnej osoby. Niemniej jednak poniższe wskazówki są uniwersalne w poszukiwaniu odpowiedniego planu żywieniowego

 1. Wing i Hill (2011) określają redukcję masy ciała jako udaną w przypadku "osób, które celowo straciły co najmniej 10% masy ciała i utrzymały ją przez co najmniej rok"12. Wybieraj zatem dietę, która jest nie tylko skuteczna i bezpieczna, ale także zrównoważona. 
 2. Prawdziwa i skuteczna utrata masy ciała powinna wynikać z utraty tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym utrzymaniu masy kostnej i mięśniowej. Dlatego ważne jest regularne monitorowanie składu ciała. 
 3. Właściwa dieta nie powinna powodować poczucia braku i dyskomfortu, a także nie powinna prowadzić do problemów zdrowotnych. Właściwa dieta powinna wspierać optymalne zdrowie i dobre samopoczucie.

Bibliografia: 

 1. World Health Organization. World Obesity Day 2022 - Accelerating action to stop obesity [internet]. [cited 3 June 2022]. Available from: https://www.who.int/news/item/04-03-2022-world-obesity-day-2022-accelerating-action-to-stop-obesity. 
 2. Choi YJ, et al. Impact of a ketogenic diet on metabolic parameters in patients with obesity or overweight and with or without type 2 diabetes: A meta-analysis of randomized controlled trials. Nutrients. 2020;12(7). Available from: https://doi.org/10.3390/nu12072005. 
 3. Academy of Nutrition and Dietetics. What is Ketogenic Diet? [internet]. [cited 3 June 2022]. Available from: https://www.eatright.org/health/wellness/fad-diets/what-is-the-ketogenic-diet#:~:text=The%20ketogenic%20diet%20is%20a,whole%20grains%2C%20milk%20and%20yogurt. 
 4. Kirkpatrick CF, et al. Review of current evidence and clinical recommendations on the effects of low-carbohydrate and very-low-carbohydrate (including ketogenic) diets for the management of body weight and other cardiometabolic risk factors: A scientific statement from the National Lipid Association Nutrition and Lifestyle Task Force. Journal of Clinical Lipidology. 2019;13:689-711. 
 5. Mattson MP, et al. Impact of intermittent fasting on health and disease processes. Ageing Res Rev. 2017;39:46–58. 
 6. Rynders CA, et al. Effectiveness of intermittent fasting and time-restricted feeding compared to continuous energy restriction for weight loss. Nutrients. 2019;11(10):2442. 
 7. Welton S, et al. Intermittent fasting and weight loss: Systematic review. Can Fam Physician. 2020;66(2):117-125. 
 8. Patikorn C, et al. Intermittent fasting and obesity-related health outcomes: An umbrella review of meta-analyses of randomized clinical trials. JAMA Netw Open. 2021;4(12):e2139558. 
 9. Gu L, et al. Effects of intermittent fasting in humans compared to a normal diet and caloric restriction: A meta-analysis of randomized controlled trials. Front Nutr. 2022 May;9:871682. 
 10. Ge L, et al. Comparison of dietary macronutrient patterns of 14 popular named dietary programmes for weight and cardiovascular risk factor reduction in adults: Systematic review and network meta-analysis of randomised trials. BMJ. 2020;369:m696. 
 11. Hamilton L, et.al. Intermittent fasting interventions for treatment of overweight and obesity in adults: A systematic review and meta-analysis. Database of Systematic Reviews and Implementation Reports. 2018;16(2):507-547. 
 12. Wing RR, Hill JO. Successful weight loss maintenance. Annu Rev Nutr. 2001;21:323-341.