Lista artykułów

Zebrano tu publikacje poświęcone najnowszym doniesieniom na tematy żywieniowe, jak wczesne żywienie niemowląt, interwencje żywieniowe w kontekście alergii oraz żywienie w stanach chorobowych, jak zaburzenia połykania czy choroby krytyczne. Łącznie 3000 artykułów ułożono w odpowiednich kategoriach, aby ułatwić Ci odszukanie konkretnych informacji. Jeśli brakuje odniesień korzystaj z funkcji wyszukiwania.

Sponsoring: Wiele publikacji, programów konferencji, zasobów edukacyjnych i innych treści dostępnych na tej stronie było finansowane i / lub przygotowane przez Nestle Nutrition Institute lub spółki zależne od Nestle.

Bezpłatne publikacje na temat najnowszych tematów żywieniowych, takich jak żywienie niemowląt, mikrobiota, alergie czy otyłość.

zwiazek_miedzy_wczesna_interwencja_zywieniowa_a_alergia_pokarmowa
1 topic
Co warto wiedzieć o karmieniu piersią dziecka z ABMK?

ABMK to najczęstsza forma alergii pokarmowej u dzieci, której manifestacja obejmuje IgE-zależną, IgE-niezależną postać lub reakcje typu mieszanego. Poznaj algorytm diagnostyki i postępowania w ABMK u niemowląt karmionych wyłącznie piersią.

7 min. czytania
default-publications
2 topics
Znaczenie HMO w kształtowaniu mikrobiomu jelitowego: przegląd dowodów i wyników klinicznych

Oligosacharydy mleka ludzkiego (HMO) mają wpływ na rozwój mikrobioty jelitowej niemowląt, wpływając na jej dojrzewanie.

7 min. czytania
default-publications
4 topics
Globalne trendy w dziedzinie żywienia i zdrowia na przestrzeni całego życia

W ciągu ostatnich trzech lat globalna pandemia wzmocniła zmiany stylu życia i odżywiania rodzin na całym świecie. Jak iść naprzód w nowym globalnym kontekście zdrowotnym? Co możemy zrobić by zapewnić dzieciom dobre zdrowie? Definiując na nowo naszą codzienną działalność, możemy zrobić jeszcze więcej dla naszych pacjentów.

20 min. czytania
default-publications
1 topic
Korzyści płynące z żywienia dojelitowego połączonego z dietą mieszaną

Żywienie dojelitowe to nieuniknione rozwiązanie dla wielu niemowląt i małych dzieci. Czy jednak połączenie go z dietą mieszaną może przynieść dodatkowe korzyści? Odkryj zalety takiego połączenia w naszym najnowszym artykul

3 min. czytania
default-publications
1 topic
Marsz alergiczny i Witamina D - kluczowe czynniki w zapobieganiu alergii pokarmowych u dzieci

Czy suplementacja witaminy D może pomóc w zapobieganiu alergii pokarmowych u dzieci? A jakie znaczenie ma tzw. marsz alergiczny? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym omówimy najnowsze badania na ten temat.

4 min. czytania
default-publications
1 topic
Alergia na orzeszki ziemne – aspekt psychologiczny

Alergia na orzeszki ziemne może doprowadzić do reakcji potencjalnie zagrażających życiu i z reguły utrzymuje się przez całe życie. Dowiedz się więcej na temat psychospołecznego wpływu alergii na orzeszki ziemne na jakość życia.

8 min. czytania
default-publications
1 topic
Biegunka u niemowląt – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Biegunka u niemowląt to częsty problem medyczny. U dzieci do 3. roku życia, odnotowuje się średnio od 1 do 2 epizodów biegunki rocznie. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji w tej grupie wiekowej. 

7 min. czytania
default-publications
2 topics
Ulewanie u niemowląt – przyczyny i sposoby leczenia

W praktyce klinicznej kluczowe jest właściwe odróżnienie ulewania u niemowląt od wymiotów czy choroby refluksowej. Podstawę stanowi tu prawidłowo zebrany wywiad lekarski i badanie fizykalne

5 min. czytania
default-publications
1 topic
Kolki u niemowląt - czynniki ryzyka, diagnostyka i leczenie. Co warto wiedzieć?
10 min. czytania