HMO - Odpowiedzi na wiele pytań

schedule 2 min. czytania
Temat(y): Ciąża i karmienie piersią Mikrobiota jelitowa Oligosacharydy mleka kobiecego
4

Postępy technologii, jakie obserwujemy w  ostatnich 5 latach, umożliwiły wytworzenie HMO (Human Milk Oligosaccharides; oligosacharydy mleka kobiecego), rozpoczynając nową erę w  żywieniu niemowląt. Produkcja HMO na dużą skalę, dotychczas uważana za niemożliwą, pozwala na prowadzenie badań nad efektem działania poszczególnych składników występujących najczęściej jedynie w  mleku kobiecym. Po raz pierwszy mamy możliwość uzyskania odpowiedzi na pytanie, czy korzyści z  karmienia piersią, szczególnie istotne dla wzrastania i rozwoju dziecka oraz zmniejszania ryzyka występowania różnych chorób takich jak zaburzenia przewodu pokarmowego czy alergia, mogą być wynikiem działania HMO (Rudloff S, Kunz C 2015). 

Często dokonuje się porównań struktury dostępnych obecnie na rynku mlek modyfikowanych dla niemowląt, zawierających oligosacharydy prebiotyczne, takie jak GOS, GOS/FOS i inne z HMO. Z naukowego punktu widzenia jest to jednak błędem (Kunz i Rudloff 2006; Bode 2012). 

W ostatnich latach okazało się, że wiele pytań dotyczących ogólnych kwestii związanych z HMO, stawianych zarówno przez naukowców, jak i praktyków, pozostaje bez odpowiedzi lub budzi pewne wątpliwości co do ich rzeczywistego znaczenia. Celem przedstawionego przeglądu było w związku z tym udzielenie odpowiedzi na pytania odnoszące się do praktycznych kwestii.