Lista artykułów

Zebrano tu publikacje poświęcone najnowszym doniesieniom na tematy żywieniowe, jak wczesne żywienie niemowląt, interwencje żywieniowe w kontekście alergii oraz żywienie w stanach chorobowych, jak zaburzenia połykania czy choroby krytyczne. Łącznie 3000 artykułów ułożono w odpowiednich kategoriach, aby ułatwić Ci odszukanie konkretnych informacji. Jeśli brakuje odniesień korzystaj z funkcji wyszukiwania.

Sponsoring: Wiele publikacji, programów konferencji, zasobów edukacyjnych i innych treści dostępnych na tej stronie było finansowane i / lub przygotowane przez Nestle Nutrition Institute lub spółki zależne od Nestle.

Nowe wydawnictwo NNI Polska

Opieka ambulatoryjna nad wcześniakiem
1 topic
Opieka ambulatoryjna nad noworodkiem urodzonym „nieco” przed czasem (pomiędzy 34. a 37. tyg. ciąży)

Późne wcześniaki mają mniejsze zdolności kompensacyjne i są fizjologicznie niedojrzałe w porównaniu z niemowlętami donoszonymi. Często występują u nich niestabilna temperatura ciała, hipoglikemia, niewydolność oddechowa, bezdechy, żółtaczka i trudności w karmieniu, co jest rzadsze u noworodków urodzonych o czasie.

1 min. czytania Dr Hab. Med. Przemko Kwinta
Cięcie cesarskie a noworodki urodzone przedwcześnie
3 topics
Cięcie cesarskie a noworodki urodzone przedwcześnie

Zakończenie ciąży u wcześniaków poprzez cesarskie cięcie często budzi kontrowersje, a stanowisko położników dotyczące sposobu rozwiązania porodu przedwczesnego jest niejednoznaczne. Jakie mogą być konsekwencje takiego rozwiązania?

12 min. czytania
Laktacja – co warto wiedzieć
1 topic
Laktacja – co warto wiedzieć

Karmienie pokarmem własnej matki jest najbardziej optymalnym sposobem żywienia noworodka do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia. Położna, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego, edukator ds. laktacji Katarzyna Wszołek podsumowuje najważniejsze, praktyczne informacje o karmieniu piersią.

13 min. czytania
Cięcie cesarskie a żółtaczka okresu noworodkowego
5 tematów
Cięcie cesarskie a żółtaczka okresu noworodkowego

Cięcie cesarskie narusza fizjologię porodu, a w związku z tym i naturalny proces adaptacji noworodka. Może on być szczególnie zaburzony w przypadku cięcia elektywnego czyli wtedy, gdy nie ma czynności skurczowej i nie ma fizjologicznego przygotowania do porodu zarówno matki, jak i dziecka. Jaki wpływ ma poród przez cesarskie ciecie na noworodka? Czy może wpłynąć na przebieg żółtaczki w okresie noworodkowym?

5 min. czytania
NOWORODEK PO CIĘCIU CESARSKIM
4 topics
Immunologiczne właściwości mleka kobiecego i stymulacja laktacji po cięciu cesarskim

Ciąża i laktacja to nadzwyczajny okres w życiu kobiety. Podczas ciąży prawidłowo funkcjonujące łożysko zapewnia optymalne odżywianie i wzrastanie płodu, a podczas laktacji matka dziecku daje to, co ma najlepszego, jej własny pokarm. Gdy ma go w nadmiarze, oddając go do banku mleka kobiecego, obdarowuje tym „ złotym płynem” inne dzieci, głównie przedwcześnie urodzone.

11 min. czytania
NOWORODEK PO CIĘCIU CESARSKIM
4 topics
Noworodek po cięciu cesarskim

Cięcie cesarskie to najczęstsza procedura zabiegowa wykonywana u kobiet na całym świecie. WHO zaleca jej stosowanie u 5 do 15% ciężarnych. Dane zarówno amerykańskie jak i europejskie wskazują jednak na ciągły wzrost odsetka ciąż zakończonych cięciem cesarskim.

13 min. czytania
Rola mleka modyfikowanego w żywieniu dzieci po 1 roku życia
2 topics
Rola mleka modyfikowanego w żywieniu dzieci po 1 roku życia

Okres do 3 roku to szczególny czas rozwoju dzieci pod względem fizycznym i poznawczym. Dlatego tak ważne jest odpowiednie żywienie, które może mieć wpływ na zdrowie zarówno w tym okresie jak i przez całe życie. Jak powinna być komponowana dieta dziecka po 1 roku? Czy włączyć do niej mleko krowie czy stosować mleko modyfikowane? Na jakie składniki odżywcze zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w artykule dr inż. Elżbiety Banaś.

1 min. czytania
Witamina D3
1 topic
WITAMINA D3

Artykuł prof. dr hab. n. med. Janusza Książyka (Centrum Zdrowia Dziecka) nt. roli i suplementacji witaminy D u dzieci.

1 min. czytania
żywienie noworodków urodzonych przed czasem
2 topics
Żywienie noworodków urodzonych „nieco” przed czasem – czy istnieją odrębności?

Aktualne dowody naukowe wskazują na konieczność odrębnego postępowania żywieniowego u dzieci urodzonych w 33.-36. tygodniu ciąży. Prof. Kwinta analizuje najczęstsze problemy zdrowotne (w tym problemy z karmieniem) u „późnych” wcześniaków oraz podaje praktyczne wskazówki dotyczące żywienia tych pacjentów. Prawidłowo ustalona dieta może bowiem nie tylko wspierać prawidłowy rozwój wcześniaka, ale także zmniejszać ryzyko chorób cywilizacyjnych w wieku dorosłym.

1 min. czytania