Korzyści płynące z żywienia dojelitowego połączonego z dietą mieszaną
Żywienie dojelitowe to nieuniknione rozwiązanie dla wielu niemowląt i małych dzieci. Czy jednak połączenie go z dietą mieszaną może przynieść dodatkowe korzyści? Odkryj zalety takiego połączenia w naszym najnowszym artykul
Dzieci w Anglii, które wymagają żywienia dojelitowego, są coraz częściej karmione zmiksowanymi posiłkami kuchni domowej. Jednak zwiększa to ryzyko okluzji rurki i zaburza dostarczanie składników odżywczych.
Brytyjskie Stowarzyszenie Dietetyczne (BDA) zaktualizowało swoje stanowisko w sprawie żywienia dojelitowego, tak aby zachęcić do bardziej otwartej dyskusji z pacjentami i opiekunami na temat diet mieszanych.
Obecnie opracowane żywienie dojelitowe pozwala uniknąć niedoborów żywieniowych i jest bezpieczne. W badaniach sprawdzono je pod kątem kryteriów Association for Contextual Behavioural Science (ACBS) dotyczących zaleceń Narodowej Służby Zdrowia (NHS). Wszyscy uczestnicy (n=19; 1-14 lat) byli karmieni dojelitowo, rekrutowani przez NHS i prowadzeni przez dietetyka/lekarza. Przez 7 dni podawano im nowy preparat żywienia dojelitowego. Zebrano dane demograficzne i medyczne, oceniono tolerancję żołądkowo-jelitową i określono rodzaj stolca wg Bristolskiej Skali Uformowania Stolca [BSFS – Bristol Stool Form Scale). Uczestnicy badania (1-14 lat) cierpieli na szereg różnych schorzeń i manifestowali objawy nietolerancji pokarmowych.
Odnotowano poprawę w powyższych objawach po przejściu na specjalistyczne żywienie dojelitowe zawierające składniki pochodzące z produktów spożywczych, co przyczyniło się do poprawy jakości życia dzieci i ich rodzin. Niektórzy uczestnicy zgłosili poprawę konsystencji stolca. U jednego dziecka odnotowano poprawę nastroju, kontaktu wzrokowego i koncentracji. U 2 uczestników zaobserwowano zmniejszenie refluksu i stopniowe zmniejszenie odruchów wymiotnych. U jednego dziecka wystąpiły wzdęcia, których przyczyną mogły być podawane wcześnie przez sondę preparaty bez zawartości błonnika. W trakcie badania nie odnotowano zmian masy ciała.
Nowy preparat żywienia dojelitowego był dobrze tolerowany przez większość uczestników, a dolegliwości żołądkowo-jelitowe uległy zmniejszeniu. Specjalne żywienie dojelitowe zawierające składniki pochodzące z produktów spożywczych może być rozważane jako jedyne źródło odżywiania lub stosowane w połączeniu z dietami mieszanymi, jeśli dzieci nie tolerują standardowej diety.
Thornton-Wood C, Saduera S: J Neonatol Clin Pediatr 2020, 7: 050 – DOI: 10.24966/NCP-878X/100050
Nowe badania sugerują, że stosowanie diet płynnych (DP) jest coraz częstsze u dzieci karmionych enteralnie. Rodzice deklarują, że dieta płynna prowadzi do istotnych pozytywnych zmian w zdrowiu fizycznym i samopoczuciu dzieci. W jednym z badań wykazano, że DP jest dobrze tolerowana, a nietolerancja pokarmowa zmniejsza się po rozpoczęciu stosowania takiej diety.
W 2019 roku British Dietetic Association (BDA) zmieniło swoje stanowisko w sprawie DP i obecnie zachęca do otwartej dyskusji z dietetykami i rodzicami na temat potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z DP. Wykazano, że dostępne na rynku preparaty, zawierające składniki pochodzące z żywności, przyczyniają się do zmniejszenia objawów nietolerancji pokarmowej.
W niedawno przeprowadzonym badaniu oceniono tolerancję i akceptowalność diety o wartości 1,2 kcal/ml, zawierającej 14% składników pochodzących z standardowego jedzenia, u dzieci w wieku 1-14 lat z szeregiem schorzeń. Zaobserwowano poprawę konsystencji stolca oraz mniejszą ilość odruchów wymiotnych i dławienia się. Powyższe wyniki sugerują, że składniki diety mogą złagodzić objawy nietolerancji pokarmowej.
U czwórki dzieci w wieku od 26 miesięcy do 10 lat, które uczestniczyły w badaniu, odnotowano poprawę. Badane dzieci mają szereg schorzeń, niepełnosprawność fizyczną, wady układu pokarmowego i uwarunkowania genetyczne, takie jak zespół DiGeorge'a, którym towarzyszą trudności w uczeniu się. Wśród zgłaszanych objawów nietolerancji pokarmowej występowały: refluks, zaparcia i wymioty.
Znaczną poprawę w zakresie tych objawów odnotowano po przejściu na żywienie przez zgłębnik, co skutkowało poprawą jakości życia dzieci i ich rodzin.
Wnioski: Żywienie dojelitowe preparatami zawierającymi składniki pokarmowe może być rozważane jako jedyna dieta lub w połączeniu z DP, jeśli dzieci nie tolerują standardowej diety.
Siddiqui A et al.: J Neonatol Clin Pediatr 2021, 8: 066 – DOI: 10.24966/ NCP-878X/100066
Jeśli podobała Ci się ta publikacja, może Ci się również spodobać