Oligosacharydy mleka kobiecego a budowanie odporności niemowląt

9 min. czytania /
Alergie Ciąża i karmienie piersią Mikrobiota jelitowa Prawidłowa dieta a zdrowie Wzrost i rozwój
publication_portrait.tmb-xs

Oligosacharydy mleka kobiecego (HMO) to cukry obecne w mleku kobiecym. HMO uważane są za prebiotyki odgrywające szczególną rolę w kolonizacji bakteryjnej jelit u noworodków. Dodatkowo wykazują działanie antybakteryjne, przeciwadhezyjne i immunomodulujące.

Karmienie piersią to naturalny i najlepszy sposób żywienia, który pozytywnie wpływa na rozwój i zdrowie niemowlęcia. Aktualne wytyczne WHO i ESPGHAN wskazują jednoznacznie, że mleko kobiece, dzięki składowi optymalnie dopasowanemu do zapotrzebowania dziecka, jest najlepszym sposobem żywienia w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia.

Oligosacharydy mleka kobiecego (ang. Human Milk Oligosaccharydes, HMO) to cukry, które są obecne w mleku w postaci wolnej, tj. nie są przyłączone do cząsteczek białek i lipidów oraz są wytwarzane wyłącznie przez gruczoł piersiowy karmiących kobiet. HMO uważane są za prebiotyki odgrywające szczególną rolę w kolonizacji bakteryjnej jelit u noworodków. Dodatkowo wykazują działanie antybakteryjne, przeciwadhezyjne i immunomodulujące.

Artykuł dr med. Matyldy Czosnykowskiej-Łukackiej przedstawia właściwości HMO i ich rolę w rozwoju niemowląt.