Prawidłowe i zrównoważone nawyki żywieniowe od wczesnego dzieciństwa. Socjologia żywienia
Optymalizacja żywienia w okresie niemowlęcym i kształtowanie zdrowego stylu życia od lat przedszkolnych może pomóc w zmniejszeniu ryzyka nadwagi i wszystkich zaburzeń z nią związanych, z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju.
Alessandra Mazzocchia, Valentina De Cosmia , Gregorio P. Milania,b Carlo Agostonia,c
a Wydział Nauk Klinicznych i Zdrowia Społecznego, University of Milan, Milan, Italy; b Fondazione IRCCS Ca’ Granda Ospedale Maggiore Policlinico Pediatric Unit, Milan, Italy; c Fondazione IRCCS Ca’ Granda Ospedale Maggiore Policlinico Pediatric Intermediate Care Unit, Milan, Italy
Główne informacje
- Zdrowe odżywianie uwzględnia zarówno zachowanie zdrowia, jak i zapobieganie przyszłym chorobom, przy jednoczesnym zachowaniu zasobów środowiska.
- Najczęściej spotykane zrównoważone modele żywieniowe, przyjęte na całym świecie, są w dużej mierze oparte na roślinach.
- Rodzice i szkoły odgrywają główną rolę w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci, jednocześnie przeciwstawiając się ryzyku pogorszenia stanu środowiska naturalnego i otyłości.
Wprowadzenie
Rola diety w osiągnięciu i utrzymaniu dobrego stanu zdrowia jest dobrze poznana [1, 2]. Jest to szczególnie ważne w wieku dziecięcym, ponieważ dla wzrostu i rozwoju pełni swoich możliwości dzieci potrzebują odpowiedniego spożycia energii i składników odżywczych.
Obecnie pojęcie "zdrowej diety" obejmuje szersze znaczenie niż tylko dostarczenie składników odżywczych w takiej jakości i ilości, która zapobiega niedożywieniu i chorobom przewlekłym. Styl życia z niewłaściwymi wyborami żywieniowymi wiąże się z obniżeniem zarówno długowieczności, jak i lat zdrowego życia [3]. Wraz z promowaniem zdrowych wzorców żywieniowych coraz większą uwagę zwraca się obecnie na zmniejszenie obciążenia, jakie stanowi żywienie człowieka dla środowiska naturalnego. Troska o zachowanie zasobów Ziemi i o wpływie na zmiany klimatu działań związanych z produkcją i przetwarzaniem żywności budzi coraz większe zainteresowanie obecnych i przyszłych pokoleń. Celem tego przeglądu narracyjnego było podsumowanie dowodów na związek stanu odżywienia i nawyków żywieniowych dzieci ze zrównoważonym rozwojem środowiska.
Zrównoważone odżywianie
Łańcuch dostaw żywności jest złożonym systemem, który obejmuje różne etapy, takie jak działalność rolnicza i hodowlana, przetwarzanie, produkcja, dystrybucja, konsumpcja i gospodarka odpadami [2]. Wszystkie te etapy mogą mieć negatywny wpływ na środowisko, głównie z powodu emisji gazów cieplarnianych (GHG), zapotrzebowania na wodę, energii pierwotnej i użytkowania gruntów na różnych poziomach [4]. Diety o dużej zawartości białka pochodzenia zwierzęcego niewątpliwie wiążą się z wyższymi emisjami GHG na gram białka. Z drugiej strony, żywność pochodzenia roślinnego może mieć zalety w zakresie przechowywania, bezpieczeństwa i zarządzania odpadami. W związku z tym, przejście z produktów pochodzenia zwierzęcego na takie produkty jak owoce, warzywa, rośliny strączkowe, zboża, nasiona i orzechy jest najlepszą opcją dla zmniejszenia emisji GHG [5]. Rośliny strączkowe mają emisję GHG w przeliczeniu na gram białka około 250 razy mniejszą niż przeżuwacze [6]. Zastąpienie większości pokarmów mięsnych alternatywnymi źródłami białka, takimi jak grzyby, czy tzw. superfoods, jak quinoa, również można uważać za czynnik wpływający na poprawę sytuacji [7].
W obecnej epoce geologicznej Antropocen, działania związane z produkcją żywności stanowią główne źródło degradacji planety, wpływając na globalne zmiany klimatu, a tym samym na wzrost poziomu morza i ekstremalne zjawiska pogodowe, wymieranie gatunków zwierząt i roślin powodujące utratę różnorodności biologicznej, zmiany w systemie gruntów oraz zużycie wody słodkiej [8]. Biorąc pod uwagę przewidywany wzrost populacji do około 10 miliardów do 2050 roku, ślad emisji dwutlenku węgla prawdopodobnie będzie się powiększał [9]. Przejście na diety bogate w żywność pochodzenia zwierzęcego, a nie roślinnego, przyczynia się do ogólnego niezdrowego stanu odżywienia, prowadząc do zwiększonego występowania otyłości i chorób niezakaźnych związanych z dietą [8].
Definicja "zrównoważonych diet", sformułowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w 2010 roku, podkreśla znaczenie różnych aspektów, które musi uwzględniać model żywieniowy: ochrona i poszanowanie bioróżnorodności i ekosystemów, akceptacja kulturowa, dostępność, ekonomiczna uczciwość i osiągalność. Zrównoważone diety są prawidłowe żywieniowo, bezpieczne i zdrowe, a jednocześnie są optymalne z punktu widzenia naturalnych i ludzkich zasobów. Oczywiście nie w każdym kraju na świecie istnieją odpowiednie warunki geograficzne (np. gleba, klimat, dostępność wody), systemy ekonomiczne, czy też wartości religijne lub kulturowe w pełni zgodne z tą definicją. Szczególnie w krajach o niskich i średnich dochodach, populacje miejskie mają mniejszy dostęp do zdrowych wyborów żywieniowych ze względu na wysokie ceny. Ponadto na wspomnianych obszarach straty w dochodach spowodowane pandemią COVID-19 znacznie pogłębiły lukę w przystępności cenowej [11].
Tradycyjne modele zrównoważonego żywienia
Na całym świecie obserwuje się rosnące zainteresowanie i działania na rzecz opracowywania zdrowych i zrównoważonych diet. Każdy kraj ma specyficzne nawyki żywieniowe, na które wpływa różny poziom rozwoju i bezpieczeństwa żywnościowego, a także preferencje kulturowe i regionalne [2].
Naukowcy skupili swoją uwagę na zrozumieniu, które wzorce żywieniowe mogą realnie przyczynić się do podtrzymania kondycji naszej planety. Na rycinie 1 przedstawiono zrównoważoną dietę pod względem jej charakterystycznych elementów, głównych produktów spożywczych oraz najczęstszych wzorców żywieniowych przyjętych na świecie.
Dieta śródziemnomorska stanowi jeden z najważniejszych modeli zrównoważonych diet i została wpisana w roku 2010 na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO, nie tylko ze względu na pozytywny wpływ na zdrowie, ale także na planetę [12]. Ten wzorzec żywieniowy jest bogaty w żywność pochodzenia roślinnego, którego podstawą są sezonowe warzywa i owoce, nieprzetworzone zboża, orzechy, rośliny strączkowe oraz oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jako podstawowe źródło tłuszczu [13]. Co więcej, preferowane w niej produkty tradycyjne i lokalne, co przyczynia się do obniżania śladu ekologicznego [14]. Jednocześnie następuje ograniczenie spożycia takich składników żywności, jak: mięso, jaja, ryby, nabiał i słodycze [13]. Typową wizualizacją wzorca śródziemnomorskiego jest piramida żywieniowa, a ostatnio przedstawiono nową ilustrację, która podkreśla koncepcję zrównoważonego rozwoju, zwracając uwagę na znaczenie konsumpcji produktów tradycyjnych, lokalnych i ekologicznych [9].
Wzór diety atlantyckiej jest modelem żywieniowym typowym dla północnej Portugalii i Galicji (północno-zachodnia Hiszpania) i jest uważany za kolejny przykład zdrowych nawyków żywieniowych, dzięki obfitemu spożyciu żywności pochodzenia roślinnego, która jest przeważnie lokalna i świeża. W wielu przypadkach najbardziej typowymi daniami są te oparte na warzywach, owocach, ziemniakach, zbożach, pełnych orzechach, roślinach strączkowych i rybach. Podobnie jak w diecie śródziemnomorskiej, głównym źródłem tłuszczu jest oliwa z oliwek. Natomiast nabiał, mięso (wołowina i wieprzowina) oraz jaja spożywane są w umiarkowanych ilościach [15, 16].
Koncepcja Nowej Diety Nordyckiej była rozwijana od 2004 roku, aby podkreślić wartości zdrowia, potencjału gastronomicznego, zrównoważonego rozwoju i nordyckiej tożsamości. Ze względu na nordycki klimat, do typowych produktów spożywczych należą jagody, rośliny strączkowe, jabłka, gruszki, warzywa korzeniowe, kapusta, kalafior, jarmuż, cebula i grzyby, a także jęczmień, pszenica, orkisz, owies, gryka i żyto. Zalecane jest regularne spożywanie ryb, przy czym można spożywać nabiał i mięso zarówno dzikich, jak i udomowionych zwierząt (wołowina, jagnięcina, wieprzowina, dziczyzna) oraz ptaków (ptaki hodowlane i dzikie) [17, 18].
Wreszcie, na całym świecie coraz większą popularnością cieszą się także diety wegetariańskie i wegańskie, które wiążą się z redukcją emisji gazów cieplarnianych i ograniczeniem użytkowania gruntów. Zwłaszcza, że choć dieta wegańska jest nadmiernie uproszczona pod względem żywieniowym i może wiązać się z koniecznością korzystania z usług profesjonalnych doradców żywieniowych, to jednak odnotowano ją jako tę o najmniejszym negatywnym wpływie na środowisko [8]. W przypadku diety wegetariańskiej, w przeciwieństwie do wegańskiej, poza pokarmami pochodzenia roślinnego, można uwzględnić spożycie produktów mlecznych, jaj czy ryb i innych owoców morza [19, 20].
Dieta dzieci: Problem Nadwagi i Otyłości
Nadwaga i otyłość u dzieci to rosnący na całym świecie problem zdrowia publicznego. Według WHO w 2020 roku około 39 milionów dzieci w wieku poniżej 5 lat miało nadwagę lub otyłość, a problem ten jest obecnie coraz większy także w krajach o niskich i średnich dochodach, zwłaszcza w środowisku miejskim. W 2016 roku było ponad 340 milionów dzieci i młodzieży w wieku 5-19 lat określanych jako osoby z nadwagą lub otyłością [21]. Dotychczas, biorąc pod uwagę wpływ pandemii COVID-19 na nasilenie wszystkich form niewłaściwego odżywiania (niedożywienia i otyłości) wynikających z zakłóceń w systemie gospodarczym, żywnościowym, edukacyjnym i zdrowotnym, brak jest aktualnych statystyk WHO dotyczących otyłości. W warunkach tej pandemii wzrósł odsetek osób, które nie mogą sobie pozwolić na zdrową dietę. W konsekwencji wzrosło spożycie żywności typu comfort food (smażonej, o wysokiej zawartości tłuszczu, cukru, soli) oraz bardziej siedzący tryb życia [11]. Często młodzież utrzymuje nadwagę i w wieku dorosłym, a ten stan predysponuje do zwiększonego ryzyka wystąpienia wielu chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2, zespół metaboliczny, zaburzenia sercowo-naczyniowe i onkologiczne oraz zwiększona śmiertelność i przedwczesny zgon [22, 23].
Otyłość to choroba wieloczynnikowa, w której dochodzi do zachwiania równowagi między ilością energii pozyskiwanej z pożywieniem a ilością energii wydatkowanej; jeśli nadmierne spożycie kalorii utrzymuje się przez dłuższy czas, prowadzi to do przyrostu masy ciała. Obok czynników genetycznych do rozwoju otyłości w znacznym stopniu przyczynia się środowisko, w którym żyjemy, charakteryzujące się niezdrowymi nawykami żywieniowymi i siedzącym trybem życia [23, 24].
Dieta bogata w pokarmy o dużej zawartości energii i napoje słodzone cukrem jest czynnikiem sprzyjającym otyłości u dzieci. Problemy związane z odżywianiem nasilają się w okresie dojrzewania ze względu na większą podatność na wpływ marketingu niezdrowej żywności, presję rówieśników oraz postrzeganie idealnego wyglądu ciała [25]. Ponadto nastolatkowie mogą mieć większą swobodę w dokonywaniu wyborów żywieniowych, co stawia ich w grupie większego ryzyka wyborów żywieniowych bezpośrednio związanych z nadwagą i otyłością [26].
Liczba, regularność i czas trwania posiłków są powszechnie uważane za czynniki wpływające na zachowanie żywieniowe sprzyjające otyłości. Wykazano, że wzorce żywieniowe kształtują się we wczesnym okresie życia i utrwalają się w wieku 3 lat; następnie mają tendencję do pozostawania stabilnymi i są utrzymywane przez całe dzieciństwo [27]. Dlatego właśnie utrzymywanie niezdrowych wzorców żywieniowych może zwiększać to ryzyko.
Biorąc pod uwagę te aspekty, rodzina, a następnie szkoła stanowią podstawowe środowisko wychowawcze wpływające na zachowania dzieci w zakresie wyboru żywności (rodzaj i ilość, pora posiłków, spożywanie posiłków poza domem) oraz stylu życia (siedzący czy aktywny tryb życia). Jest to dość istotne, począwszy od urodzenia, a nawet w okresie życia wewnątrzmacicznego. Ponieważ ekspozycja we wczesnym okresie życia może przyczyniać się do ryzyka otyłości, temat ten uznano za interesujący ze społecznego i publicznego punktu widzenia [28].
Zdrowie i zrównoważony rozwój: Jak działać? Rola rodziny i szkoły
Rodzice pełnią rolę promotorów i przykładów we wszystkich aspektach edukacji dziecka, w tym w temacie promocji zdrowia [29]. Żywienie jest jego częścią, a postawy żywieniowe rodziny wpływają na życie dziecka. Szczególnie pojawienie się dziecka i związana z tym odpowiedzialność okazały się punktem zwrotnym w wielu wzorcach konsumpcji dorosłych [30]. Zachowania żywieniowe kształtują się już we wczesnym okresie życia dziecka.
Do kształtowania preferencji żywieniowych maluszka przyczyniają się substancje smakowe pochodzące z pokarmu jedzonego przez mamę, które przechodzą do płynu owodniowego, a następnie mleko kobiece [31]. Z tego powodu, a także w celu wspierania prawidłowego wzrostu dziecka, matki powinny utrzymywać dobry stan odżywienia i spożywać różnorodne pokarmy. W późniejszym okresie życia dziecka, na etapie wprowadzania pokarmów uzupełniających, wybór i ilość spożywanych przez dziecko pokarmów oferuje rodzina. Na opiekunach spoczywa odpowiedzialność za to, aby pokarm podawany dziecku zapewniał zaspokojenie jego potrzeb żywieniowych, pod względem jakości i ilości mikro- i makroelementów oraz pod względem różnorodności produktów [32]. Dzieci lubią to, co znają, a początek okresu karmienia uzupełniającego przez pierwsze 1000 dni życia jest doskonałym momentem na wprowadzenie ogromnej różnorodności pokarmów i smaków, aby pozwolić dziecku na odkrywanie i przyzwyczajanie się do różnych smaków [33]. Ta zdrowa postawa wobec jedzenia, jeśli zostanie rozpoczęta we wczesnym okresie życia, pozostanie później w dorosłym życiu [34]. W tym zakresie, w oparciu o panel "Planetary Health Diet" wprowadzonym przez Komisję EAT-Lancet, nasza grupa badawcza opracowała dwa schematy żywieniowe dla niemowląt w wieku 6 i 24 miesięcy, aby promować praktyczne porady żywieniowe w celu poprawy zrównoważonego zachowania w tym krytycznym okresie życia. Obie propozycje zostały opracowane z uwzględnieniem zaleceń żywieniowych EFSA dla wszystkich grup wiekowych, zachęcając, oprócz karmienia mlekiem matki (jeśli to możliwe), do preferowania żywności lokalnej, naturalnej, nieopakowanej i opartej na roślinach [33]. Poza tym, wpływ na rozwój dziecka ma rodzina i rówieśnicy, na których wpływa społeczność, społeczeństwo, media i proponowane jedzenie. Dzieci naśladują wzorce żywieniowe swoich rodziców, styl życia, przemyślenia związane z jedzeniem oraz zadowolenie lub niezadowolenie z własnego ciała [35].
Poza rodziną, szkoła stanowi drugi najważniejszy kontekst kształtowania i ugruntowania umiejętności prowadzenia zdrowego stylu życia. Ponieważ dzieci spędzają w szkole wiele godzin swojego dnia i spożywają w niej jeden z głównych posiłków (obiad) oraz przynajmniej jedną małą przekąskę (zazwyczaj drugie śniadanie), programy edukacyjne promujące zdrowe nawyki żywieniowe od wieku przedszkolnego są obecnie częścią planu nauczania. Posiłki szkolne, zgodne z zaleceniami żywieniowymi, stanowią sposób przekazywania rutynowych nawyków żywieniowych, przyczyniając się w znacznym stopniu do kształtowania właściwych zachowań żywieniowych [36, 37]. Programy żywieniowe są skutecznym podejściem do promowania zmian w wyborze żywności, kształtowania zdrowych nawyków, które uwzględniają zrównoważony rozwój planety oraz konsumpcje żywności. Dlatego planowanie posiłków szkolnych musi uwzględniać różne aspekty. Po pierwsze, muszą one zaspokajać wszystkie potrzeby żywieniowe w zakresie makro- i mikroelementów w zależności od wieku dziecka, a po drugie, powinny uwzględniać wpływ poszczególnych produktów na środowisko. Wreszcie, aby strategia żywieniowa była skuteczna, posiłki powinny być akceptowane i lubiane przez dzieci oraz dostępne dla dostawców. Akceptowalność odgrywa ważną rolę w wyborach żywieniowych. Pojęcie to opiera się zarówno na smaku potraw, jak i na zwyczajach żywieniowych, które z kolei są determinowane przez czynniki kulturowe i religijne [38].
- GBD 2017 Diet Collaborators. Health effects of dietary risks in 195 countries, 1990-2017: a systematic analysis for the global burden of disease study. Lancet. 2019; 393(10184):1958-72.
- von Koerber K, Bader N, Leitzmann C. Wholesome nutrition: an example for a sustainable diet. Proc Nutr Soc. 2017;76:34-41.
- Katz DL, Meller S. Can we say what diet is best for health? Annu Rev Public Health. 2014;35:83-103.
- González-García S, Esteve-Llorens X, Moreira MT, Feijoo G. Car-bon footprint and nutritional quality of different human dietary choices. Sci Total Environ. 2018 Dec 10; 644: 77-94.
- Kesse-Guyot E, Fouillet H, Baudry J, Dussiot A, Langevin B, Allès B, et al. Halving food-related greenhouse gas emissions can be achieved by redistributing meat consumption: progressive optimization results of the NutriNet-Santé cohort. Sci Total Environ. 2021 Oct 1;789:147901.
- Tilman D, Clark M. Global diets link environmental sustainability and human health. Nature. 2014 Nov 27; 515(7528): 518-22.
- Angeli V, Miguel Silva P, Crispim Massuela D, Khan MW, Hamar A, Khajehei F, et al. Quinoa (chenopodium quinoa willd.): an overview of the potentials of the “golden grain” and socio-economic and environmental aspects of its cultivation and marketization. Foods. 2020 Feb 19;9(2): 216.
- Willett W, Rockstrom J, Loken B, Springmann M, Lang T, Vermeulen S, et al. Food in the anthropocene: the EAT-lancet commission on healthy diets from sustainable food systems. Lancet. 2019 Feb 2;393(10170): 447-92.
- Serra-Majem L, Tomaino L, Dernini S, Berry EM, Lairon D, Ngo de la Cruz J, et al. Updating the mediterranean diet pyramid towards sustainability: focus on environmental concerns. Int J Environ Res Public Health. 2020 Nov 25; 17(23):8758.
- Burlingame B, Dernini S. Sustainable diets and biodiversity directions and solutions for policy, research and action. Rome, Italy: FAO Headquarters; 2012.
- Fanzo J, Rudie C, Sigman I, Grinspoon S, Benton TG, Brown ME, et al. Sustainable food systems and nutrition in the 21st century: a report from the 22nd annual Harvard Nutrition Obesity Symposium. Am J Clin Nutr. 2022 Jan 11; 115(1): 18-33.
- UNESCO. Convention for the safeguarding of the intangible cultural heritage, 9th session. 2014. Available from: https://ich.unes- co.org/en/8com (accessed December 20, 2021).
- Davis C, Bryan J, Hodgson J, Murphy K. Definition of the mediterranean diet; a literature review. Nutrients. 2015;7:9139-53.
- Dernini S, Berry EM. Mediterranean diet: from a healthy diet to a sustainable dietary pattern. Front Nutr. 2015 May 7;2:15.
- Esteve-Llorens X, Darriba C, Moreira MT, Feijoo G, González-García S. Towards an environmentally sustainable and healthy atlantic dietary pattern: life cycle carbon footprint and nutritional quality. Sci Total Environ. 2019 Jan 1;646:704–15.
- Esteve-Llorens X, Moreira MT, Feijoo G, González-García S. Linking environmental sustainability and nutritional quality of the Atlantic diet recommendations and real consumption habits in Galicia (NW Spain). Sci Total Environ. 2019 Sep 15;683:71–9.
- Mithril C, Dragsted LO, Meyer C, Tetens I, Biltoft-Jensen A, Astrup A. Dietary composition and nutrient content of the new nordic diet. Public Health Nutr. 2013 May;16(5):777–85.
- Meltzer HM, Brantsæter AL, Trolle E, Eneroth H, Fogelholm M, Ydersbond TA, et al. Environmental sustainability perspectives of the nordic diet. Nutrients. 2019 Sep 18;11(9):2248.
- Fresán U, Sabaté J. Vegetarian diets: planetary health and its alignment with human health. Adv Nutr. 2019 Nov 1;10(Suppl 4):S380-8.
- Lynch H, Johnston C, Wharton C. Plant-based diets: considerations for environmental impact, protein quality, and exercise performance. Nutrients. 2018 Dec 1;10(12):1841.
- WHO. Obesity and overweight. 2021. Available from: www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/obesity-and-overweight (accessed December 21, 2021).
- Lee EY, Yoon KH. Epidemic obesity in children and adolescents:risk factors and prevention. Front Med. 2018 Dec;12(6):658–66.
- Weihrauch-Blüher S, Wiegand S. Risk factors and implications of childhood obesity. Curr Obes Rep. 2018 Dec;7(4):254–9.
- Romieu I, Dossus L, Barquera S, Blottière HM, Franks PW, Gunter M, et al. Energy balance and obesity: what are the main drivers? Cancer Causes Control. 2017 Mar;28(3):247–58.
- Chung A, Vieira D, Donley T, Tan N, Jean-Louis G, Gouley KK, et al. Adolescent peer influence on eating behaviors via social media: scoping review. J Med Internet Res. 2021 Jun;23(6):e19697.
- Di Cesare M, Sorić M, Bovet P, Miranda JJ, Bhutta Z, Stevens GA, et al. The epidemiological burden of obesity in childhood: a worldwide epidemic requiring urgent action. BMC Med. 2019 Nov 25;17(1):212.
- Lanigan J. Prevention of overweight and obesity in early life. Proc Nutr Soc. 2018 Aug;77(3):247–56.
- Benyshek DC. The developmental origins of obesity and related health disorders: prenatal and perinatal factors. Coll Antropol. 2007 Mar;31(1):11–7.
- Yee AZ, Lwin MO, Ho SS. The influence of parental practices on child promotive and preventive food consumption behaviors: a systematic review and meta-analysis. Int J Behav Nutr Phys Act. 2017 Apr 11;14(1):47.
- Halicka E, Kaczorowska J, Rejman K, Szczebyło A. Parental food choices and engagement in raising children’s awareness of sustainable behaviors in urban Poland. Int J Environ Res Public Health. 2021 Mar 20;18(6):3225.
- Cooke L, Fildes A. The impact of flavour exposure in utero and during milk feeding on food acceptance at weaning and beyond. Appetite. 2011 Dec;57(3):808–11.
- De Cosmi V, Scaglioni S, Agostoni C. Early taste experiences and later food choices. Nutrients. 2017 Feb 4;9(2):107.
- Mazzocchi A, De Cosmi V, Scaglioni S, Agostoni C. Towards a more sustainable nutrition: complementary feeding and early taste experiences as a basis for future food choices. Nutrients. 2021 Aug 4;13(8):2695.
- Scaglioni S, De Cosmi V, Ciappolino V, Parazzini F, Brambilla P, Agostoni C. Factors influencing children's eating behaviours. Nutrients. 2018 May 31; 10(6): 706.
- Cuellar J, Jones DJ, Sterrett E. Examining parenting in the neighborhood context: a review. J Child Fam Stud. 2015 Jan; 24(1): 195-219.
- Eustachio Colombo P, Patterson E, Elinder LS, Lindroos AK. The importance of school lunches to the overall dietary intake of children in Sweden: a nationally representative study. Public Health Nutr. 2020 Jul; 23(10): 1705-15.
- Nga VT, Dung VNT, Chu DT, Tien NLB, Van Thanh V, Ngoc VTN, et al. School education and childhood obesity: a systemic review. Diabetes Metab Syndr. 2019 Jul-Aug; 13(4):2495-501.
- Benvenuti L, De Santis A. Making a sustainable diet acceptable: an emerging programming model with applications to schools and nursing homes menus. Front Nutr. 2020 Nov 6;7: 562833.
- Ribal J, Fenollosa ML, Garcia-Segovia P, Clemente G, Escobar N, Sanjuan N. Designing healthy, climate friendly and affordable school lunches. Int J Life Cycle Assess. 2016; 21(5): 631-45.
- Benvenuti L, De Santis A, Santesarti F, Tocca L. An optimal plan for food consumption with minimal environmental impact: the case of school lunch menus. J Clean Prod. 2016;129:704-13.
- Eustachio Colombo P, Patterson E, Lindroos AK, Parlesak A, Elinder LS. Sustainable and acceptable school meals through optimization analysis: an intervention study. Nutr J. 2020 Jun 24; 19(1): 61.
- Rossi L, Ferrari M, Martone D, Benvenuti L, De Santis A. The pro-motions of sustainable lunch meals in school feeding programs: the case of Italy. Nutrients. 2021 May 7; 13(5): 1571.
- Dos Santos EB, da Costa Maynard D, Zandonadi RP, Raposo A, Botelho RBA. Sustainability recommendations and practices in school feeding: a systematic review. Foods. 2022 Jan 10; 11(2): 176.
- Craig WJ, Mangels AR, Fresan U, Marsh K, Miles FL, Saunders AV, et al. The safe and effective use of plant-based diets with guidelines for health professionals. Nutrients. 2021 Nov 19; 13(11): 4144.
- Havermans RC, Rutten G, Bartelet D. Adolescent's willingness to adopt a more plant-based diet: a Theory-Based Interview Study. Front Nutr. 2021 Aug 30;8:688131.
- Nguyen TH, Gotz S, Kreffter K, Lisak-Wahl S, Dragano N, Weyers S. Neighbourhood deprivation and obesity among 5,656 pre-school children-findings from mandatory school enrollment examinations. Eur J Pediatr. 2021 Jun;180(6):1947-54.
- Paciência I, Cavaleiro Rufo J, Mendes F, Farraia M, Cunha P, Silva D, et al. A cross-sectional study of the impact of school neigh-bourhood on children obesity and body composition. Eur J Pedi- atr. 2021 Feb; 180(2): 535-45.
Jeśli podobała Ci się ta publikacja, może Ci się również spodobać