Wpływ mleka wzbogaconego o Lactobacillus na niemowlęta urodzone cięciem cesarskim

2 min. czytania /
Alergie Ciąża i karmienie piersią Mała masa urodzeniowa Odżywianie po 1 roku Prawidłowa dieta a zdrowie Wzrost i rozwój
123

Wpływ preparatu zawierającego Lactobacillus reuteri DSM 17938 na mikrobiotę kałową niemowląt urodzonych przez cięcie cesarskie. Badanie Jak różni się mikrobiota jelitowa dzieci urodzonych drogą naturalną i tych urodzonych przez cesarskie cięcie? Jak możemy na nią wpływać?

O badaniu „Wpływ preparatu zawierającego Lactobacillus reuteri DSM 17938 na mikrobiotę kałową niemowląt urodzonych przez cięcie cesarskie” Garcia Rodenas, Clara L.∗; Lepage, Melissa∗; Ngom-Bru, Catherine∗; Fotiou, Aikaterini†; Papagaroufalis, Konstantinos†; Berger, Bernard

Poziomy probiotyków znajdujących się w układzie trawiennym dzieci urodzonych poprzez cesarskie cięcie oraz dzieci urodzonych drogą pochwową, nie są szeroko badane ani rozumiane.

W ostatnim czasie European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition (ESPGHAN)  oraz North American Society for Pediatric Gastroenterology (NASPGHAN) rozpoczęły badania, które pozwolą określić wpływ probiotyków na niemowlęta urodzone poprzez cesarskie cięcie vs te urodzone droga naturalną.

Probiotykiem wprowadzonym do formuły mleka był Lactobacillus reuteri DSM 17938. Grupie losowo wybranych niemowląt urodzonym naturalnie oraz poprzez cesarskie cięcie, podano w ciągu 72 godzin po narodzinach standardowe mleko początkowe lub mleko początkowe wzbogacone o określony probiotyk. Próbki kału zostały pobrane po 2 tygodniach oraz po 4 miesiącach po urodzeniu, po czym DNA drobnoustrojów zostało oddzielone, wzmocnione oraz pirosekwencjonowane.

Wyniki wykazały, że dwutygodniowe niemowlęta w grupie kontrolnej, urodzone poprzez cesarskie cięcie miały niższy poziom wielu zdrowych bakterii w porównaniu do tych urodzonych drogą pochwową. Podobne wyniki zostały zaobserwowane u 4 miesięcznych niemowląt.

U niemowląt urodzonych naturalnie, które były karmione mlekiem wzbogaconym o L reuteri DSM 17938, mikrobiota pozostała na tym samym poziomie co w grupie kontrolnej.

Największy wpływ widoczny jest wśród grupy niemowląt urodzonych poprzez cesarskie cięcie, a spożywających formułę wzbogaconą probiotykiem, ponieważ skład ich mikrobioty jelitowej zbliża się do tego jak u niemowląt urodzonych naturalnie.

Szczep ten wydaje się wiec grać kluczową role w modulowaniu mikrobioty we wczesnym stadium jej rozwoju.

Przeczytaj abstrakt badania (tekst w języku angielskim):

https://journals.lww.com/jpgn/Fulltext/2016/12000/Effect_of_Formula_Containing_Lactobacillus_reuteri.20.aspx