Podawanie kaszek zbożowych wiąże się z wyższym spożyciem składników odżywczych u dzieci

lip. 15,2020

Opublikowane w AIMS Public Health badanie Nutrient intake, introduction of baby cereals and other complementary foods in the diets of infants and toddlers from birth to 23 months of age ilustruje jakie znaczenie dla właściwego żywienia mają produkty ryżowe w diecie niemowląt i małych dzieci.


Analiza diety niemowląt i małych dzieci wykazała, że spożywanie kaszek ryżowych związane było z wyższym spożyciem kluczowych składników odżywczych, takich jak wapń, magnez, żelazo, cynk i witamina E1.  Ponadto, u dzieci otrzymujących kaszki rzadziej obserwowano niewystarczające spożycie żelaza, wapnia i witaminy E - składników odżywczych ważnych dla rozwijających się niemowląt. 

W celu oceny spożycia składników odżywczych u dzieci (w wieku 0 – 23 miesięcy) w okresie od 2001 do 2014 roku przeprowadzono ankietę na podstawie kwestionariusza dot. spożycia żywności National Health and Nutrition Survey Survey (NHANES). W badaniu oceniono rolę spożycia zbóż w postaci kaszek ryżowych wśród dzieci w czterech przedziałach wiekowych - od 0 do 3 miesięcy, od 4 do 6 miesięcy, od 7 do 11 miesięcy i od 12 do 23 miesięcy. Naukowcy zbadali, czy spożycie kaszek było powiązane z różnymi wzorcami żywieniowymi, stanem odżywienia, a także spożyciem cukrów dodanych, tłuszczów nasyconych i sodu (w porównaniu do dzieci nie otrzymujących kaszek).


Wprowadzenie kaszek (w tym kaszek ryżowych) było związane z poprawą stanu odżywienia. Dzieci otrzymujące kaszki w wieku 4-6 m.ż. przyjmowały więcej kalorii, węglowodanów, produktów pełnoziarnistych i kluczowych składników odżywczych, takich jak witamina B6, wapń, żelazo i magnez. Wyniki utrzymywały się w miarę upływu czasu. Dzieci w wieku od 7 do 11 m.ż., które spożywały kaszki wykazywały większe spożycie węglowodanów, witaminy E, wapnia, żelaza, cynku i magnezu. Po pierwszym roku życia spożycie kaszek zbożowych dla dzieci nadal wiązało się z większym spożyciem żelaza, cynku i witaminy E1.


„Bazując na tych wynikach, zalecenia dotyczące diety dzieci od urodzenia do 23 m.ż. powinny obejmować także kaszki (m.in. kaszki ryżowe) ze względu na rolę tych produktów w utrzymywaniu stanu odżywienia wspierającego wzrost i rozwój” sugeruje autorka badań, dr Theresa Nicklas.


Jak pokazują wyniki, podawanie niemowlętom w wieku od 4 do 11 m.ż. kaszek zbożowych jest bardzo korzystne dla zdrowia publicznego1. Dane wskazują, że produkty zbożowe, takie jak kaszki ryżowe, włączane na początku rozszerzania diety mają pozytywny wpływ na stan odżywienia. Dzieci, które w ciągu pierwszych dwóch lat życia spożywały ryż i inne kaszki zbożowe, miały lepiej zbilansowaną dietę niż te, które nie otrzymywały takich produktów. Chociaż potrzebne są dalsze analizy, badanie to pokazuje związek między spożywaniem kaszek zbożowych przez niemowlęta i małe dzieci a poprawą sposobu żywienia.


„Wyniki tego badania potwierdzają korzyści płynące z podawania kaszek zbożowych” - mówi Nicklas. „Podczas analizy wzorców żywieniowych i stanu odżywienia niemowląt w wieku od 0 do 23 miesięcy przez Komitet Doradczy DGA (Dietary Guidelines Advisory Committee), ważne jest, uwzględnienie roli kaszek zbożowych w diecie niemowląt i małych dzieci” - kontynuuje.Badanie powstało we współpracy z The Rice Foundation.