Lista artykułów
Zebrano tu publikacje poświęcone najnowszym doniesieniom na tematy żywieniowe, jak wczesne żywienie niemowląt, interwencje żywieniowe w kontekście alergii oraz żywienie w stanach chorobowych, jak zaburzenia połykania czy choroby krytyczne. Łącznie 3000 artykułów ułożono w odpowiednich kategoriach, aby ułatwić Ci odszukanie konkretnych informacji. Jeśli brakuje odniesień korzystaj z funkcji wyszukiwania.
Sponsoring: Wiele publikacji, programów konferencji, zasobów edukacyjnych i innych treści dostępnych na tej stronie było finansowane i / lub przygotowane przez Nestle Nutrition Institute lub spółki zależne od Nestle.
Zwięzła oparta na badaniach naukowych, praktyczna informacja dla profesjonalistów z zakresu pediatrii i żywienia.
Największe tempo wzrostu masy i długości ciała występuje w okresie życia płodowego, w pierwszych dwóch latach życia po urodzeniu a następnie w okresie dojrzewania. Właściwe odżywianie w dzieciństwie ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego wzrostu i rozwoju, w tym prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i rozwoju mózgu.
Mikrobiom jelitowy zmienia się dynamicznie przez pierwsze 2-3 lata życia, a następnie stopniowo ewoluuje w kierunku mikrobiomu dorosłego człowieka. Proces ten zależny jest od wielu czynników, m.in. diety. Na skład mikrobioty dziecka ma również karmienie piersią, ze względu na obecność składników takich jak m.in. HMO i probiotyki.
Żywienie we wczesnym okresie życia jest integralną częścią rodzicielstwa, która obejmuje społeczną, kulturową i ekonomiczną strukturę życia rodzica. Rodzice stoją przed uniwersalnymi wyzwaniami, bez względu na to, w jakim kraju wychowują swoje dzieci. Istotną rolę w opiece nad dzieckiem odgrywają pracownicy ochrony zdrowia, którzy wspierają rodziców rzetelną wiedzą, zgodną z aktualnymi wytycznymi w zakresie żywienia niemowląt.
Czynnościowe zaburzenia żołądkowo-jelitowe (FGID), takie jak ulewanie, kolka i zaparcia, są bardzo powszechne w okresie niemowlęcym. FGID to częsty powód konsultacji pediatrycznych – szacuje się, że dotyczą 20-30% konsultacji w pierwszych miesiącach życia.
W 45 numerze The Nest omówiono tematy dotyczące żywienia małych dzieci, takie jak: rozwój małych dzieci oraz ich potrzeby i niedobory żywieniowe, rola wzbogacania mleka czy znaczenie odpowiedniego spożycia witaminy D i jej poziomu we krwi.
W tym numerze przeczytasz o korzyściach klinicznych określonych probiotyków, prebiotyków i synbiotyków udowodnionych w badaniach naukowych.
W publikacji zwrócono uwagę na praktyczne informacje związane z zapobieganiem zapalenia sutka, w tym na rolę probiotyków.
W 42. numerze „The Nest” omówiono ważne zagadnienia takie jak oligosacharydy, peptydy i proteazy mleka kobiecego oraz ewolucja tych składników w mleku.