Przełomowe odkrycie nowej bakterii jelitowej u niemowląt

schedule 3 min. czytania
Temat(y): Mikrobiota jelitowa
Bakterie jelitowe

 

Na zdjęciu powyżej: Bifidobacterium longum, pożądany i fizjologiczny szczep bakterii probiotycznych, występujący w przewodzie pokarmowym człowieka. Źródło obrazu: Carine Meyer, Nestlé Research.

Naukowcy Nestlé we współpracy z uznanymi na całym świecie naukowcami z Broad Institute w USA, Uniwersytetu w Bolonii we Włoszech oraz International Health Research Institute in Dhaka w Bangladeszu odkryli nową bakterię jelitową, która jest powszechna w okresie przejścia z niemowlęctwa do wczesnego dzieciństwa.

Odkrycie, opublikowane w czasopiśmie naukowym Cell, przyczynia się do lepszego zrozumienia mikrobiomu jelitowego niemowląt i tego, jak ewoluuje on w trakcie rozwoju. Praca ta umożliwia identyfikację kolejnej generacji rozwiązań żywieniowych i probiotyków wspierających wzrost i rozwój dzieci.

W badaniu wzięło udział 267 niemowląt z Bangladeszu od urodzenia do 2. roku życia. Większość matek zdecydowała się na wyłączne karmienie piersią niemowląt przez pierwsze 6 miesięcy życia, a następnie wprowadzały pokarmy stałe w połączeniu z mlekiem matki w tzw. okresie odstawienia od piersi. Jest to wyjątkowo ważny okres rozwoju immunologicznego, ponieważ stanowi pierwszą ekspozycję układu odpornościowego na wiele nowych sygnałów środowiskowych pochodzących z pożywienia i bakterii.

Naukowcy odkryli nowe szczepy Bifidobacterium longum (B. longum), bakterii występującej zwykle w zdrowych jelitach. Nowe szczepy były szczególnie widoczne w okresie rozszerzania diety dzieci, najprawdopodobniej z powodu unikalnej zdolności układu trawiennego dziecka do wykorzystywania zarówno kluczowych składników ludzkiego mleka, jak i błonnika z pokarmów stałych.

Nowe szczepy różnią się od innych B. longum o korzystnych dla zdrowia właściwościach, w tym od B. longum infantis, który dominuje w okresie wczesnego niemowlęctwa i wyłącznego karmienia piersią. Dlatego można przypuszczać, że odkryte szczepy mogą stanowić nowy podgatunek. Dalsze badania mające to potwierdzić są w toku.

"Odkrycie to otwiera kolejne możliwości opracowania rozwiązań żywieniowych nowej generacji, które mogą pomóc w utrzymaniu lub przywróceniu zróżnicowanego i w pełni funkcjonalnego mikrobiomu jelitowego u niemowląt" – komentuje Isabelle Bureau-Franz, kierownik działu badawczo-rozwojowego  Nestlé Research. "Można to uzyskać albo poprzez pobudzenie pożytecznego mikrobiomu jelitowego poprzez karmienie go optymalnymi składnikami odżywczymi, albo poprzez suplementację probiotykami, zwłaszcza w populacjach, w których występują czynniki ryzyka rozwoju dysbiozy.

Jest to szczególnie ważne w fazie odstawiania dziecka od piersi, czyli kluczowym okresie dla kształtowania ekosystemu jelitowego i zdrowia immunologicznego, z potencjalnym długoterminowym wpływem.”

B. longum

Powyższy obraz odzwierciedla w sposób abstrakcyjny, jaką rolę w okresie odstawienia dziecka od piersi odgrywa nowo odkryty B. longum. Okres odstawienia od piersi jest kluczowy dla zdrowia i rozwoju niemowląt, a w trakcie procesu wprowadzania pokarmów stałych kształtuje się mikrobiom jelitowy niemowlęcia w kierunku kompozycji typowej dla dorosłego. Źródło obrazu: Christophe Barde, Nestlé Research.

Bibliografia: